Dom bez nowoczesnych rozwiązań, lub pasywny?

W ciągu minionych kilkunastu lat na całym globie widzimy ten sam proces – ewolucyjnego wzrostu wszelkich adekwatnie nośników energii, jak sugerują zawodowcy z dziedziny energetyki – ten proces jest nieodwracalny. Tak w związku z tym planując budowę swojego domu, warto jest już na wstępnym etapie zastanowić się nad tym, jakie rozstrzygnięcia należałoby będzie zastosować, by w trakcie kolejnych lat użytkowania mieszkania koszty ponoszone na przykład na jego ogrzanie były jak najmniejsze.

Już przeglądając szkice domów powinniśmy mieć na uwadze termoenergetyczność danego mieszkania, choć dopuszczalne jest też zastosowanie szeregu rozwiązań, powodujących większe oszczędności energii cieplnej danego domu, już na etapie jego budowy.

W ostatnich latach coraz to więcej się mówi do tak oznaczanych domach pasywnych, czyli takich, jakie są prawie samowystarczalne w dyscyplinie ogrzewania, posiadają zastosowane technologie, które z jednej kwestii w najwyższym stopniu chronią przed wyciekiem ciepła z wnętrza mieszkania, a z drugiej witryny sprawiają, iż naturalnie pozyskiwana energia służy do ogrzewania wnętrza domu. Budowa domu pasywnego to na pewno nieco większe wydatki, mogące podwyższyć koszt kompletny inwestycji nawet do 25 procent, niemniej jednak – jak przekonują eksperci – taka inwestycja w perspektywie kilkudziesięciu lat oraz przy ciągle rosnących wydatkach energii cieplnej na pewno opłaci się.

Bez względu na ty, potrzebne mogą być różnorodne elementy, jak Ogrodzenia tymczasowe na budowę. Istotną sprawą przy budowie domu pasywnego jest odpowiednia izolacja nie tylko ścian zewnętrznych, jednakowoż też fundamentów i poddasza. Jeżeli zastosowany jest do ocieplenia styropian, jego warstwa powinna być nie mniejsza niż 20 centymetrów.

W takim mieszkaniu bardzo istotne jest usytuowanie poszczególnych pomieszczeń – te wymagające utrzymania jak najwyższej temperatury powinny być na najbardziej nasłonecznionej odsłonie, powinny być tam wstawione okna o maksymalnie kolosalnej powierzchni oraz posiadające idealne właściwości termoizolacyjne, a równolegle świetnie przepuszczające energie słoneczną do wnętrza domu. Okna muszą być wstawione jak najbliżej zewnętrznej krawędzi murów, co zapewni większe nasłonecznienie oraz mniejsze mostki termiczne.