Jak urządzić home office?

W obecnych czasach coraz częściej decydujemy się na pracę w domowym zaciszu. Z tej opcji korzystają między innymi przedsiębiorcy, którzy swobodnie mogą prowadzić biuro w domu oraz freelancerzy. Organizacja home office ogranicza koszty utrzymania firmy, związane między innymi z wynajęciem zewnętrznego biura. Na pracę w domu coraz przychylniej patrzą również pracodawcy, dzięki czemu wielu pracowników może pozwolić sobie na taki komfort. Z jednej strony jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla obu stron, a z drugiej strony wymaga również stworzenia dedykowanego home office.

Jak przygotować kącik roboczy w domu? Przede wszystkim musimy zadbać o zaspokojenie swoich potrzeb. Jeżeli w trybie home office pracujemy sporadycznie, wówczas wystarczające może być skorzystanie ze stołu w salonie oraz krzesła i wykonywanie swoich obowiązków przy użyciu tych mebli. Jeżeli jednak w trybie pracy z domu pozostajemy przez dłuższy czas, wykorzystywanie tych mebli może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz efektywność pracy.

Jak zaaranżować kącik roboczy w mieszkaniu?

W mieszkaniach i małych domach bardzo często musimy zaaranżować przestrzeń do pracy w innym pomieszczeniu. W ten sposób możemy wykorzystywać salon, pokój gościnny, czy też sypialnię. W dłuższej perspektywie warto wyposażyć się w dedykowane biurkodo pracy oraz fotel biurowy. To zestaw mebli, które są projektowane w zgodzie z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uwzględniają ergonomię. Zaletą profesjonalnego sprzętu jest to, że dzięki niemu dużo łatwiej będzie nam zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

W sypialni rolę biurka może pełnić praktyczna toaletka. Poszukujemy rozwiązań praktycznych, czyli mebli, które jednocześnie mogą pełnić kilka funkcji. Dodatkowe biurko w salonie może być po pracy wykorzystywane jako blat pod dekoracje, dzięki czemu oddzielimy trochę sferę życia prywatnego i zawodowego. Zadbajmy również o odpowiednie doświetlenie naszego stanowiska pracy. Możemy zrobić to za pomocą dodatkowej lampki podsufitowej lub lampki, która będzie umieszczona na biurku. Zróbmy tak, aby nam było komfortowo.

Domowy gabinet w osobnym pomieszczeniu

Dużo większy komfort aranżacyjny mają osoby, które mogą zaaranżować domowy gabinet w osobnym pomieszczeniu. Wówczas jest to przestrzeń tylko do pracy, dzięki czemu łatwiej postawić granicę między życiem zawodowym i prywatnym. W takim gabinecie możemy również umieścić więcej mebli. Poza biurkiem i fotelem biurowym, znajdziemy tam pewnie miejsce również na szafę, w której możemy umieścić dokumenty oraz akcesoria i sprzęt do pracy. W gabinecie możemy również przyjmować gości, więc warto umieścić tam również dodatkowy fotel dla klientów oraz stolik kawowy.


Domowy gabinet daje sporo możliwości, jednak jego aranżacja powinna pochłonąć więcej środków. Dedykowane światło do tego pomieszczenia powinno być bezpośrednio dopasowane do miejsca naszej pracy. W gabinecie można ustawić również dodatkową komodę lub półkę na drukarkę oraz inne przedmioty, których obecność uznamy za konieczną. Zadbajmy również o odpowiednie dekoracje, które podniosą jakość naszej pracy i wpłyną korzystnie na nasze samopoczucie każdego kolejnego dnia.