Rodzaje i modele sprzętów budowniczych – kiedy przydatne są w stanie okazać się ciągniki jednoosiowe?

W okresach wszędobylskiego kryzysu firmy budowlane redukują koszty. Niemniej jednak nie zawsze jest możliwość przeczekania oraz odłożenia decyzji o zakupie dla firmy oryginalnych machin budowlanych. No właśnie czy bez żadnego ale należy nabyć nowatorskie maszyny? Czy machiny budowlane, które kupują firmy muszą być prosto z fabryki? Jakkolwiek istnieje możliwość kupna machin budowlanych z rynku wtórnego, po nieraz, niezwykle interesujących cenach.

Niejednokrotnie firmy, które są likwidowane lub też się przebranżawiają bądź z rozmaitych przyczyn muszą wysprzedawać swój majątek oferują klientom sprzęt w poprawnym stanie technicznym w bardzo interesujących cenach. Firmy w okresach oszczędzania muszą rozeznać czy nie było by w ich interesie skorzystanie z tej formy oraz sposobu zdobycia przydatnych maszyn budowniczych do aktywności firmy. Inną możliwością jest także wypożyczenie wyposażenia oraz jest to najtańsza opcja w momencie kiedy dany sprzęt jest potrzeby jednokrotnie.

W wypadku gdy dana maszyna budownicza przydatna jest wielokrotnie, warto zakupić ją na potrzeby firmy i posiadać pewność, iż zawsze będzie osiągalna kiedy zajdzie nieodzowność jej wykorzystania. Transport tzw. bliski to taka praca maszyn i urządzeń, w wyniku, której ma miejsce przemieszczenie materiałów i przeróżnych obiektów na niewielka odległość, przeważnie w obrębie budowy, placu składowego, magazynie itp. Maszyny budowlane sprzyjające do transportu bliskiego to między innymi dźwignice.

Przydatną opcją są także wozidło budowlane. Służą one do transportu pionowego i poziomego ładunków na niewielkie odległości, odbywa się to w ruchu przerywanym. Dźwignice, jako machiny budownicze, dzielą się na dźwignice proste, które są zbudowane z jednej, najistotniejszej części prostej oraz dźwignice złożone, w jakich wypadku jest znacznie więcej części składowych. Dźwignice proste to: ciągniki, wózki, suwnice, żurawie oraz wspornice. Dźwignice złożone to przede wszystkim urządzenia suwnicowo – wspornikowe jak także suwnicowo – żurawiane. Innym gatunkiem machin budowlanych mających przeznaczenie w przewozie bliskim są wózki transportowe, napędzane zwłaszcza silnikiem elektrycznym i różne przenośniki – zapewniają one przewóz surowców (przenośniki taśmowe).