Typy stali i metody ich obróbki – powierz to profesjonalistom!

W największym stopniu powszechnym oraz zarazem słynnym wariantem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu wypadkach dodaje się także inne metale w celu polepszenia właściwości, na ogół są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W przypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź azot, są to zanieczyszczenia powstałe w skutku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych dalej składników, a głównym miejscem do tego jest oczywiście wyjątkowa huta, gdzie produkuje się też inne typy stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niezbędna jest duża temperatura, którą otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na dowolnym kroku spotykamy wiele typów artykułów stalowych, jest to materiał bardzo wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia.

Do tego, by zdobyć jeszcze znacznie bardziej wytrzymały stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy przeróżnych typów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu różnych czynników fizycznych, mechanicznych jak też chemicznych, a również zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym i zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tutaj wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio bądź wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Potem pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: normalną, wyższą lub też najwyższą. Poprzez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub ewentualnie gorąco i szybkotnąca), specjalna (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje dużo gotowych produktów, jakie możemy zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym bądź też narzędziowym.

br>